> HOME - stiri | în presă | episcopia | linkuri | contact

PAROHIA | program liturgic | consiliul parohial | functii de executie

HRISOVUL

Biserica s-a ridicat între anii 1978-1983 , din lemn de molid și stejar, în stil arhitectonic maramureșan.
Lucrările s-au facut prin ajutorul bănesc primit de la Arhiepiscopia Clujului, de la majoritatea parohiilor din Protopopiatul Sighet, de la alte eparhii din țară, de la unele parohii din Protopopiatele Câmpulung Moldovenesc și Neamț, de la alte parohii și credincioși din alte părți ale țării și prin jertfa credincioșilor locali și din filia aparținătoare Hoteni .

Lucrările de edificare s-au făcut de iscusiți meșteri din satul vecin Breb și alte sate maramureșene, sub conducerea tehnică și prin jertfa preotului din Breb Mircea Antal , prin munca și jertfa preotului paroh Ioan Chirilă . Pictarea iconostasului- sculptat din lemn de stejar s-a facut de catre pictorul bisericesc , Flesaru Pantelimon, din satul Suslănești, jud.Argeș.

Duminică 3 iulie 1983 - Duminica Tuturor Sfinților - , s-a târnosit acest sfînt locaș, de către Înalt Prea Sfințitul Teofil Herinean Arhiepiscopul Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Vadului, Feleacului și Clujului, înconjurat de un mare sobor de preoți și diaconi, în prezența unui număr mare de credincioși din parohie, din filie și satele vecine, precum și din părțile Moldovei și alte zone ale țării, în zilele Prea Fericitului Dr. Iustin Moisescu, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române; protopop al protopopiatului Sighet P.C. Mihai Oprișan, iar preot local, P.C. Ioan Chirilă .

Înscrie Doamne în " Cartea Vieții" pe toți ostenitorii, donatorii închinătorii acestui sfînt locaș.

PROGRAMUL LITURGIC

ziua orele detalii